Skip to content

Egypt

Egypt je zemí, ve které na turisty na každém kroku dýchá jeho bohatá historie a jejíž překrásné pláže a čisté moře s bohatým životem lákají o dovolené k lenošení a slunění se v paprscích horkého afrického slunce. Dalším z turistických magnetů Egypta jsou pak bezpochyby pyramidy, symbol starověké egyptské kultury a kdysi mocné civilizace. K dalším symbolům, které proslavily Egypt daleko za hranicemi země, pak určitě náleží řeka Nil, nejdelší vodní tok světa, chrámy z dob faraónů vystavěné podél jejích břehů a již zmiňované Rudé moře.

pyramidy

Vydat se na dovolenou do Egypta, navštívit všechny památky a ještě mít čas kochat se krásami podmořského světa však vyžaduje delší čas a dobrou organizaci. Egypt musí okouzlit každého turistu, který přijel na sever afrického kontinentu strávit alespoň pár dní. A vůbec nezáleží na tom, zda si chce jen zasurfovat na pěnících vlnách moře, potápět se popřípadě podniknout velkou cestu, která v sobě zahrne kompletní prohlídku těch nejzajímavějších míst Egypta. Na vcelku nevelkém prostoru, kde se Rudé moře doslova vklínilo mezi egyptskou pevninu a Sinajský poloostrov, si příroda skutečně vyhrála.

Egypt je v současnosti nejen mezi turisty z České republiky jednou z nejpopulárnějších a nejčastěji vyhledávaných destinací, kde mohou strávit velmi příjemnou dovolenou se zaručeným slunečným počasím po celou dobu pobytu. V Egyptě je stále teplo a stále svítí slunce a k tomu je třeba připočítat křišťálově čisté moře plné korálů a podmořského života. Pod hladinou moře je ráj potápěčů a obdivovatelů nesmírně bohaté fauny a flóry.

hurghada-more

Nejznámějším egyptským letoviskem je pravděpodobně Hurghada. Jde o největší a také nejstarší prázdninové středisko, do kterého míří největší část turistů přilétajících na dovolenou do takové destinace, jakou je Egypt. To je dáno především skutečností, že jde o nejstarší turistické letovisko v Egyptě a svým hostům nabízí celou řadu zajímavých možností, jak svou dovolenou na břehu Rudého moře prožít. Hurghada se vyznačuje v první řadě svými písčitými plážemi, bohatým a rušným životem, dobrými možnostmi nákupů a ideální výchozí geografickou pozicí pro návštěvu egyptských památek.

Z Hurghady je dobré přímé vlakové či autobusové spojení s Káhirou a její návštěvníci tak mohou během jednoho dne dovolené v Egyptě navštívit třeba pyramidy v Gíze nebo slavné egyptské muzeum. Jen asi 200 kilometrů jihozápadním směrem do vnitrozemí leží město Luxor se svými světově proslulými antickými chrámy, pohřebištěm králů a královen a nebo monumentálním chrámem v nedalekém Karnaku. K oblíbeným aktivitám v Hurghadě patří také výlet na ostrov Giftun, kvůli kterému dobře znají Egypt potápěči, plavba ponorkou s pozorováním mořského života případně výlety do pouště v terénních automobilech či na čtyřkolkách.

hurghada-pobrezi

Poměrně mladé letovisko s názvem Makadi Bay leží asi 35 kilometrů jižně od Hurghady a transfer z hurghadského letiště netrvá více než půl hodiny. Makadi je vlastně taková malá zátoka a nachází se zde jen několik, převážně luxusních hotelů. Je skvělou volbou pro plážové povaleče a rodiny s dětmi, kteří si chtějí dovolenou v Egyptě užít na břehu Rudého moře. Přímo v Makadi se nalézá několik málo restaurací a obchodů, ale za většími nákupy je třeba se vydat do nedaleké Hurghady.

Druhým největším letoviskem Egypta, které se nachází na opačném břehu Rudého moře než Hurghada, je Sharm El Sheikh. Ten leží na jižním cípu sinajského poloostrova a je oblíbený místem pro dovolenou zejména mezi potápěči a milovníky šnorchlování. Pobřeží je v těchto místech poměrně skalnaté a hned u břehu jsou mohutné korály. Vstup do vody je v těchto místech proto většinou řešen přes plovoucí mola a také bývá doporučována obuv do vody.

sharm-el-sheikh

Nachází se zde také mořský národní park Ras Mohamad, kam jsou kvůli turistům, kteří zvolili pro dovolenou Egypt, organizovány výlety za potápěním a šnorchlováním. Oblíbeným výletem je tady výstup na nejvyšší horu Sinaje (Mojžíšova hora), spojený s pozorováním východu slunce a návštěvou klášteru sv. Kateřiny. I z Sharm El Sheikhu je možné navštívit Káhiru, ovšem vzhledem k vzdálenosti je nutné počítat s dlouhými hodinami cesty.

Asi 80 km severně od Sharm El Sheikhu se nalézá nevelké letovisko Dahab, které je do slova a do písmene rájem pro všechny potápěče. Právě tady se totiž nacházejí světově proslulé potápěčské lokality jako je Blue Hole s hloubkou přes 100 metrů. Dahab je také, díky svým výborným povětrnostním podmínkám, velice oblíbený mezi milovníky windsurfingu. Ostatním turistům nabízí Dahab možnost strávit v destinaci Egypt klidnou a příjemnou dovolenou. Nalézá se tu promenáda, lemovaná restauracemi a obchody a není tu tak živo jako třeba v Hurghadě nebo Sharm El Sheikhu.

dahab

Až úplně na severu Aquabského zálivu, kde hraničí Egypt s Izraelem, leží letovisko Taba. Tento region je ideální volbou těch z turistů, kteří chtějí o dovolené v Egyptě navštívit například Jeruzalém, vykoupat se v Mrtvém moři nebo podniknout výpravu do jordánského skalního města Petra. Jen kousek jižněji se nachází letovisko Taba Heights, které na první pohled zaujme svou architekturou a kde se nacházejí ty nejluxusnější hotely v celé oblasti oblasti.

I Taba je oblíbenou destinací mezi vyznavači potápění či šnorchlování, pro něž je Egypt doslova rájem. Ve srovnání s vodami v okolí Sharm El Sheikhu je zde ovšem pod vodou poněkud horší viditelnost. Z Taby je též možné navštívit lodí sousední jordánské město Aquaba. Dalším letoviskem v této oblasti je Nuweiba, která leží asi 60 kilometrů jižním směrem od Taby.