Skip to content

Španělsko

Španělsko je jednou z nejoblíbenějších destinací pro letní dovolenou nejen mezi turisty z České republiky. Pevninské Španělsko se rozkládá na jihozápadě Evropy na pyrenejském poloostrově a většinu jeho hornatého povrchu tvoří hlavní náhorní plošina Meseta. Od Francie je odděleno Pyrenejský pohořím, podle kterého dostal také celý poloostrov název. Nejvyšším pohořím ve Španělsku je Sierra Nevada, která se nachází v jeho jižní části, nedaleko pobřeží Středozemního moře. Hned po Alpách jde o druhé nejvyšší horstvo v Evropě.

spanelsko-pobrezi

Turistický ruch má ve Španělsku dlouholetou tradici a z pohledu cestování se řadí po Itálii a Francii k nejnavštěvovanějším zemím Evropy. To co každým rokem láká do Španělska nejen na letní dovolenou desetitisíce turistů, je unikátní kombinace přírodních krás, velmi příjemných klimatických podmínek, celé řady historických památek a v neposlední řadě je to také španělský region na březích Středozemního moře.

Španělsko se může pyšnit více než tři tisíce kilometrů dlouhým pobřežím, které patří k vůbec největším lákadlům nejen pro zahraniční, ale i domácí návštěvníky. Nejvíce turistů míří na španělské východní pobřeží, které omývají teplé vody Středozemního moře. Ale i severozápadní část Španělska u Atlantského oceánu a Kantabrijského moře je z pohledu turistiky velmi zajímavou.

Španělské středomořské pobřeží je dlouhé téměř 1700 kilometrů a patří k jednomu z nejnavštěvovanějších pobřeží v Evropě. Důvody jsou velmi jednoduché a prosté: křišťálově čistá voda, příjemně prohřáté moře a samozřejmě také krásné a dlouhé písečné pláže, lemující středomořské břehy.

spanelsko-skaly

Nejsevernější část španělské středomořské oblasti, která se táhne od hranice se Francií až po ústí řeky Tordera, bývá v turistických průvodcích nazývána Costa Brava, nebo také Divoké pobřeží. Své jméno získala tato více než 200 kilometrů dlouhá část Katalánska podle divokého charakteru, kdy zdejší břehy lemují útesy a skály. Protože jde z pohledu centrální Evropy o nejbližší prázdninový resort ve Španělsku, turistická sezóna je tady v čase letních dovolených velmi rušná.

Dále na jih pokračuje Španělsko a jeho pobřeží takzvaným Zlatým pobřežím nebo též Costa Dorada. To se rozprostírá od Costa Brava podél provincie Tarragona až k ústí řeky Ebro a své jméno získalo kvůli zlaté barvě písku, kterým se pyšní zdejší pláže.

spanelsko-more

Na pobřeží Costa Dorada navazuje 120 kilometrů dlouhý úsek, který se táhne od již zmiňované řeky Ebro dále na jih. Ve španělštině je toto pobřeží nazýváno Costa del Azahar, což v překladu znamená Pobřeží pomerančového květu. Důvodem pro toto pojmenování jsou skvělé podmínky pro pěstování pomerančovníků, které tu lemují celé pobřeží, jsou zde velmi běžné a Španělsko proslavily i za jeho hranicemi.

Španělské pobřeží dále pokračuje v délce téměř 250 kilometrů oblastí, které se říká Costa Blanca, nebo také Bílé pobřeží. To je charakteristické svými četnými plážemi, zátokami a skalisky a lze o něm říci, že je nejčlenitější částí španělského středomořského pobřeží. Právě na Costa Blance se nachází známé letovisko Benidorm, které patří mezi vůbec nejhustěji zalidněné aglomerace na evropském pobřeží Středozemního moře.

spanelsko-utesy
Navazujícím regionem je takzvané Tropické pobřeží, ve španělštině Costa Tropical, nebo také pobřeží Granadské podle provincie Granada, ke které náleží. Z historického pohledu byla tato část pro Španělsko strategicky velmi důležitá, neboť zde fungovaly důležité přístavy, spojující Pyrenejský poloostrov a severní Afriku.

Na Costa Tropical navazuje pak ještě Slunečné pobřeží neboli Costa del Sol. To lemuje provincii Málaga a jde o jeden z nejnavštěvovanějších regionů v celé destinaci Španělsko, neboť celkový počet slunečních dní do roka zde nezřídka kdy přesahuje 300 dní. Podle toho získalo pobřeží si své jméno. Průměrná teplota během celého roku zde dosahuje téměř dvaceti stupňů Celsia.

spanelsko-hotely

Na opačné straně země omývají Španělsko vody Atlantského oceánu. Severní španělské břehy Atlantiku se rozkládají od hranic s Francií až k hranicím s Portugalskem. Jeho severní části od Francie až po mys Estaca de Bares se říká Kantábrijské pobřeží. To omývají vody stejnojmenného moře a táhne se v celkové délce téměř 800 kilometrů. V porovnání se Středozemním mořem je zde daleko chladnější podnebí a moře je tady daleko divočejší. Není výjimečné, že zde vlny dosahují výšky i několikapatrových domů. To je důvodem, proč se tato oblast zatím vyhýbá masovému turistickému využití a je vyhledávána především surfaři a dalšími dobrodruhy, kteří si tady chtějí během své letní dovolené naplno vychutnat sílu Atlantského oceánu.

Na Kantábrijské pobřeží navazuje pobřeží Galicijské. To je lemováno nespočtem zátok, jež zasahují hluboko do vnitrozemí. Na Galicijském pobřeží se také nachází známý mys Finisterre, neboli Konec světa. Do dnešní doby si uchoval svou magickou pověst a v současnosti je oblíbeným cílem tisíců poutníků, kteří kvůli pouti na toto posvátné místo Španělsko navštěvují.

spanelsko-kantabrie

Poslední částí atlantského pobřeží, kde hraničí Španělsko s Portugalskem, je Costa de la Luz, nebo také Světelné pobřeží. To se rozprostírá od hranic se Portugalskem až po Gibraltar. I když jde o jedno z nejjižnějších míst ve Španělsku, bývá zde poměrně větrno a i voda v moři je tady chladnější než u moře Středozemního. To je hlavním důvodem, proč tady nebývá tolik turistů ze zahraničí a této skutečnosti často využívají samotní Španělé. Charakteristickým znakem pro tento region jsou nedotčené přírodní scenérie a samozřejmě dlouhé písečné pláže.