Skip to content

Egypt

Prominentní turistická destinace

Egypt je zemí, ve které na turisty na každém kroku dýchá jeho bohatá historie. Překrásné pláže a čisté moře s bohatým životem v Egyptě lákají o dovolené k lenošení a slunění se v paprscích horkého afrického slunce. Dalším z turistických magnetů Egypta jsou pak bezpochyby pyramidy v Gíze. Tento symbol starověké egyptské kultury a kdysi mocné civilizace se řadí k nejnavštěvovanějším místům nejen v Egyptě, ale dokonce na celém světě. K dalším symbolům, které proslavily Egypt daleko za hranicemi země, pak určitě náleží řeka Nil. Nil je nejdelším vodní tokem světa a starověký Egypt mu vděčí za svůj vznik. Na dobu dávno minulou odkazují i chrámy z dob faraónů, vystavěné podél nilských břehů. Ale asi vůbec největším egyptským lákadlem je již zmiňované Rudé moře.

pyramidy

Spousta aktivit

Vydat se na dovolenou do Egypta, navštívit všechny památky a ještě mít čas kochat se krásami podmořského světa však vyžaduje delší čas a dobrou organizaci. Egypt musí okouzlit každého turistu, který přijel na sever afrického kontinentu strávit alespoň pár dní. A vůbec nezáleží na tom, zda si chce jen zasurfovat na pěnících vlnách moře, potápět se či popřípadě podniknout okružní cestu, která v sobě zahrne kompletní prohlídku těch nejzajímavějších míst Egypta. Na vcelku nevelkém prostoru, kde se Rudé moře doslova vklínilo mezi egyptskou pevninu a Sinajský poloostrov, si příroda skutečně vyhrála.

Stálé slunečné počasí

Egypt je v současnosti nejen mezi turisty z České republiky jednou z nejpopulárnějších a nejčastěji vyhledávaných destinací. V Egyptě totiž mohou turisté strávit velmi příjemnou dovolenou se zaručeným slunečným počasím po celou dobu pobytu. V Egyptě je stále teplo a neustále svítí slunce. K tomu je třeba ještě připočítat křišťálově čisté moře plné korálů a podmořského života a vychází takřka ideální destinace k dovolené. Pod hladinou egyptského moře se skrývá ráj potápěčů a obdivovatelů nesmírně bohaté fauny a flóry.

hurghada-more

Hurghada

Nejznámějším egyptským letoviskem je pravděpodobně Hurghada. Jde o největší a také nejpopulárnější prázdninové středisko v Egyptě. Do Hurghady míří největší část turistů, přilétajících na dovolenou do takové destinace, jakou je Egypt. To je dáno především skutečností, že jde o nejstarší turistické letovisko v Egyptě. Svým hostům nabízí celou řadu zajímavých možností, jak svou dovolenou na břehu Rudého moře prožít. Hurghada se vyznačuje v první řadě svými písčitými plážemi, bohatým a rušným životem a dobrými možnostmi nákupů. Je též ideální výchozí geografickou pozicí pro návštěvu egyptských památek.

Z Hurghady je dobré přímé vlakové či autobusové spojení s Káhirou. Její návštěvníci tak mohou během jednoho dne dovolené v Egyptě navštívit třeba pyramidy v Gíze nebo slavné egyptské muzeum. Jen asi 200 kilometrů jihozápadním směrem do vnitrozemí leží město Luxor. To se proslavilo svými celosvětově proslulými antickými chrámy, pohřebištěm králů a královen a nebo monumentálním chrámem v nedalekém Karnaku. K oblíbeným aktivitám v Hurghadě patří také výlet na ostrov Giftun. Kvůli němu dobře znají Egypt a Hurghadu potápěči. Nabízí se i plavba ponorkou s pozorováním mořského života, případně výlety do pouště v terénních automobilech či na čtyřkolkách.

hurghada-pobrezi

Makadi Bay

Poměrně mladé letovisko s názvem Makadi Bay leží asi 35 kilometrů jižně od Hurghady. Transfer z hurghadského letiště netrvá více než půl hodiny. Makadi je vlastně taková malá zátoka a nachází se zde jen několik, převážně luxusních hotelů. Je skvělou volbou pro plážové povaleče a rodiny s dětmi, kteří si chtějí dovolenou v Egyptě na břehu Rudého moře užít v komfortu a luxusu. Přímo v Makadi se nalézá několik málo restaurací a obchodů. Za většími nákupy je ale třeba se vydat do nedaleké Hurghady.

Sharm El Sheikh

Druhým největším letoviskem Egypta, které se nachází na opačném břehu Rudého moře než Hurghada, je Sharm El Sheikh. Ten leží na jižním cípu sinajského poloostrova a je oblíbený místem pro dovolenou zejména mezi potápěči a milovníky šnorchlování. Pobřeží je v těchto místech poměrně skalnaté a hned u břehu jsou mohutné korály. Vstup do vody je v těchto místech proto většinou řešen přes plovoucí mola. Proto tady také bývá doporučována obuv do vody.

sharm-el-sheikh

Ras Mohamad

Nachází se zde i mořský národní park Ras Mohamad. Do něho jsou kvůli turistům, kteří zvolili pro dovolenou Egypt, organizovány výlety za potápěním a šnorchlováním. Oblíbeným výletem je tady výstup na nejvyšší horu Sinaje (Mojžíšova hora), spojený s pozorováním východu slunce. Účastníci absolvují i návštěvou kláštera sv. Kateřiny. I z Sharm El Sheikhu je možné navštívit Káhiru, ovšem vzhledem k vzdálenosti je nutné počítat s dlouhými hodinami cesty.

Dahab

Asi 80 kilometrů severně od Sharm El Sheikhu se nalézá nevelké letovisko Dahab. To je do slova a do písmene rájem pro všechny potápěče. Právě tady se totiž nacházejí světově proslulé potápěčské lokality jako je Blue Hole s hloubkou přes 100 metrů. Dahab je také, díky svým výborným povětrnostním podmínkám, velice oblíbený mezi milovníky windsurfingu. Ostatním turistům nabízí Dahab možnost strávit v destinaci Egypt klidnou a příjemnou dovolenou. Nalézá se tu promenáda, lemovaná restauracemi a obchody. A současně tu není tak živo jako třeba v Hurghadě nebo v Sharm El Sheikhu.

dahab

Taba

Až úplně na severu Aquabského zálivu, kde hraničí Egypt s Izraelem, leží letovisko Taba. Tento region je ideální volbou těch z turistů, kteří chtějí o dovolené v Egyptě navštívit například Jeruzalém, vykoupat se v Mrtvém moři nebo podniknout výpravu do jordánského skalního města Petra. Jen kousek jižněji se nachází letovisko Taba Heights. To na první pohled zaujme svou architekturou a právě tady se nacházejí ty nejluxusnější hotely v celé oblasti.

I Taba je oblíbenou destinací mezi vyznavači potápění či šnorchlování, pro něž je Egypt doslova rájem. Ve srovnání s vodami v okolí Sharm El Sheikhu je zde ovšem pod vodou poněkud horší viditelnost. Z Taby je též možné navštívit lodí sousední jordánské město Aquaba. Dalším letoviskem v této oblasti je Nuweiba, která leží asi 60 kilometrů jižním směrem od Taby.