Skip to content

Kanárské ostrovy

Příjemné počasí po celý rok

V čase, kdy ve střední Evropě vládne zima a zatažené nebe skrápí krajinu studeným deštěm či sněhovými přeháňkami, panují na Kanárských ostrovech ideální teploty pro dovolenou. Teploty vzduch okolo příjemných 20 – 25 stupňů Celsia, bezmračné obloha a příjemně prohřáté moře lákají k návštěvě Kanárských ostrovů. Žhavé slunce na vymetené obloze, horký jemný písek na plážích a průzračně čisté moře jsou skvělou kombinací nejen během letního období. Užít si letní dovolenou na Kanárské ostrovy mohou turisté přiletět i uprostřed zimy. Právě z těchto důvodů se Kanárské ostrovy staly oblíbenou destinací Evropanů, kteří chtějí v zimním období jak se říká vypnout, odpočinout si a na pár dní si užít sluníčka. Klima na Kanárských ostrovech je k těmto činnostem příznivé v průběhu celého roku. A tak záleží jen na konkrétních jedincích, kdy se sem na dovolenou k moři vypraví.

Pro každého něco

Kanárské ostrovy jsou ideální destinací jak pro příznivce klasického plážového lenošení, tak i aktivní jedince. Kanárské ostrovy totiž každému nabízejí takřka nepřeberné množství nejrůznějších volnočasových aktivit. Nezanedbatelnou skutečností je i fakt, že nejrůznější sporty a další činnosti tu lze provozovat po celý rok. Vedle trávení volného času na plážích a koupáním se v čistém moři se tu turisté mohou věnovat i dalším aktivitám.

Ve vnitrozemí patří k těm nejoblíbenějším turistika. Území dále od pobřeží každého z Kanárských ostrovů určitě stojí za prozkoumání. Každý z ostrovů má svým návštěvníkům co nabídnout. Turisté na Kanárských ostrovech si pak také s oblibou zapůjčují malé motocykly či automobily. S nimi pak mohou v klidu a pohodě projíždějí ostrovy na vlastní pěst. Kanárské ostrovy patří k oblíbeným destinacím i mezi příznivci přístrojového potápění a freedivingu. Vody v blízkosti ostrovů jsou bohaté na nejrůznější zajímavosti pod hladinou. A nezáleží na tom, zda jsou přírodního nebo lidského původu. Četné potápěčské základny pak umožňují zájemcům o potápění vyzkoušet si ponor s doprovodem a nebo dokonce absolvovat potápěčský kurz.

Hlavní ostrovy

Velkých ostrovů Kanárského souostroví je celkem 7. Z pohledu turistiky jsou nejvýznamnější největší 4 ostrovy. Jde o ostrovy Gran Canaria, Lanzarote, Fuerteventura a největší Tenerife. Menší ostrůvky La Palma, La Gomera a El Hierro jsou ve srovnání s dříve jmenovanými ostrovy navštěvovány daleko méně.

Tenerife

Největším a také nejlidnatějším ostrovech z Kanárských ostrovů je ostrov Tenerife. Zajímavosti ostrova Tenerife je skutečnost, že se na něm nachází nejvyšší hora nejen Kanárských ostrovů, ale celého Španělska. Vyhaslá sopka Pico del Teide se šplhá do nadmořské výšky 3.718 metrů. Hora Pico del Teide patří k populárním turistickým cílům turist, co se rozhodli pro Kanárské ostrovy a plánují prožít svou dovolenou právě na Tenerife a rádi se věnují pěší turistice. Zdatní jedinci se vzhůru vydávají po svých, turisté, kteří touží na vlastní oči vidět jeden z nejkrásnějších výhledu v celém Atlantiku a současně si fyzicky na výstup netroufají, mohou využít cestu vzhůru lanovkou. Na svazích hory Pico del Teide se rozkládá stejnojmenný národní park. Majestátný vrchol Teide dokonce určuje charakter počasí na Tenerife. Zabraňuje totiž přístupu srážkových mraků ze severu a vytváří tak dva zcela odlišné charaktery ostrova.

Nejvýznamnější letoviska na Tenerife se nacházejí v jižní, poměrně suché části. Na jihu ostrova leží taková letoviska, jako je Playa de las Americas nebo Los Cristianos. Na opačné straně ostrova, v místech s dostatkem vláhy a tudíž bujnou a svěží přírodou, se pak nachází kupříkladu městečko Puerto de la Cruz. Ve srovnání s poměrně suchým jihem ostrova působí Puerto de la Cruz jako město z úplně jiného světa.

Gran Canaria

Asi nejpopulárnějším ostrovem z celého Kanárského souostroví je ostrov s názvem Gran Canaria. Ten má tvar téměř dokonalého kruhu a většina turistů, kteří na ostrov Gran Canaria přilétají strávit svou dovolenou, se ubytovává v jeho nejznámějších letoviscích na jihu. Na nejjižnějším výběžku ostrova se nachází známá Playa del Inglés a také Maspalomas. Řada cestovatelů, kteří na Gran canarii nikdy nebyli, budou určitě znát Maspalomas jako místo, kde se nachází známe písečné duny. Další oblíbená letoviska San Agustin, Meloneras a nebo třeba Puerto Rico de Gran Canaria leží podél pobřeží v jižní části ostrova.

Hlavní město ostrova Gran Canaria Las Palmas je situováno na severu, nedaleko poloostrova La Isleta. Las Palmas je nejvýznamnějším přístavem na ostrově a lodě odtud vyplouvají nejen k dalším Kanárským ostrovům, ale i na pevninu do Španělska. Las Palmas je historickým městem a turisté budou určitě znát zdejší monumentální katedrálu. Ve vnitrozemí určitě stojí za návštěvu nejvyšší vrchol ostrova s monumenty Roque Nublo a Roque Bentayga, kde si budou turisté připadat jako uprostřed měsíční krajiny.

Lanzarote

O tom, že Kanárské ostrovy vznikly díky sopečné činnosti, se budou moci turisté přesvědčovat prakticky na každém kroku na ostrově Lanzarote. Lanzarote je ostrovem, na němž se nachází jen skutečně málo stromů, a naopak je ve vnitrozemí možné narazit na políčka s tmavou sopečnou půdou. Lanzarote jedinečným způsobem obohatil svou uměleckou tvorbou zdejší rodák Cesar Manrique. Národní park Timanfaya, který by se dal charakterizovat jako sopečná a téměř pustá měsíční krajina, nese stopy po geologicky ještě zcela nedávné sopečné aktivitě. Famarské útesy v severní části ostrova jsou pak jedním z nejoblíbenějších cílů pro treking ne pouze na Kanárských ostrovech, ale v celé Evropě. Výhled z těchto útesů na přilehlé moře je skutečně dechberoucí. Na nejjižnějším cípu ostrova Lanzarote se pak nachází známá pláž Costa de Papagayo.

Fuerteventura

Ostrov Fuerteventura je charakteristický svými nádhernými písečnými plážemi, jejichž délka často přesahuje několik kilometrů. Jsou bezpochyby hlavním lákadlem, proč turisté přilétají na Kanárské ostrovy na Fuerteventuru prožít svou dovolenou. Díky velkorysým rozměrům pláží na ostrově Fuerteventura si tady turisté i uprostřed hlavní turistické sezóny vždy najdou nějaké své místečko. Asi nejznámější pláží ostrova Fuerteventura je Sotavento, která je k nalezení na jižním pobřeží coby součást dlouhého pásu pláží. Tento pás se táhne od Costa Calma dále na jih a vesměs jde o pláže, u kterých nejsou postaveny prakticky žádné hotely. Na nejjižnějším místě ostrova Fuerteventura se pak nachází Morro Jable, lokalita známá mezi milovníky windsurfingu. Podobně, jako má Gran Canaria své písečné duny Maspalomas, i Fuerteventura se může pyšnit miniaturní pouští v oblasti Corralejo o na severu ostrova.

Další ostrovy

Ostrůvky La Palma, La Gomera a El Hierro sice nemají tolik možností ke koupání, jako 4 turistický nejvýznamnější Kanárské ostrovy. Ovšem i tyto ostrůvky si nacházejí svou klientelu. Jejich vnitrozemí je totiž ideální pro horskou turistiku. A díky stálému a příznivému počasí jsou tady procházky a túry ve vnitrozemských horách velice populární po celý rok. Prakticky nedotčená krajina ve vnitrozemí ostrovů je ideální k objevování a turistům, kteří by se po dlouhé túře chtěli na pobřeží vykoupat, nabízejí tyto Kanárské ostrovy několik možností. Nelze však očekávat, že by se zde nacházely dlouhé a dobře vybavené písečné pláže jako na větších ostrovech. Tuto skutečnost ale určitě se povděkem přivítají romantické duše a turisté, kteří chtějí prožít den u moře v téměř dokonalém soukromí na liduprázdné pláži.